סקר
בבא מציעא - הפרק הקשה במסכת: 

טור זה נכתב לזכרו ועילוי נשמתו של נעם יעקב מאירסון הי"ד שנפל
בקרב גבורה בבינת ג'בל במלחמת לבנון השנייה – י"ג אב תשס"ו   

 

פסוק לי שיראי, אמר לה: שיראי למה? – טוואי המשי

 

"דביתהו דרב יוסף בריה דרב מנשיא מדויל אתאי לקמיה דרב יוסף, א"ל: פסוק לי מזוני, פסק לה. פסוק לי חמרא, פסק לה. פסוק לי שיראי, אמר לה: שיראי למה? אמרה ליה: לך ולחברך ולחברורך" (כתובות, סה ע"א).

פירוש: דְּבֵיתְהוּ [אשתו] של רַב יוֹסֵף בְּרֵיהּ [בנו] של רַב מְנַשְׁיָא מֵהעיר דְּוִיל אֲתַאי לְקַמֵּיהּ [באה לפני] רַב יוֹסֵף. אָמְרָה לֵיהּ [לו]: פְּסוֹק לִי מְזוֹנֵי [מזונות] מנכסי בעלי! פָּסַק לָהּ. אמרה לו: פְּסוֹק לִי חַמְרָא [יין]! פָּסַק לָהּ. הוסיפה ואמרה: פְּסוֹק לִי שִׁירָאֵי [כלי משי]! אָמַר לָהּ: שִׁירָאֵי לָמָּה לך? אָמְרָה לֵיהּ [לו]: לְךָ וּלְחַבְרָךְ וּלְחַבְרוּרָךְ [ולחברי חבריך], שגם אחרי שהתאלמנתי איני צריכה להתבזות ממך ומחבריך" (באדיבות "התלמוד המבואר" של הרב שטיינזלץ).


שם עברי: טוואי המשי   שם באנגלית: Silkworm   שם מדעי: Bombyx mori


נושא מרכזי: השיראין כאריג יוקרתי.

מהדו-שיח בין אשתו של רב יוסף בן רב מנשיא ורב יוסף ניתן ללמוד על מעמדם המיוחד של השיראים. משאלתו של רב יוסף "שיראי למה" ניתן להסיק שמדובר בבגדים יקרים מאד ואילו מתשובתה ניתן ללמוד שבגדים אלו כיבדו מאד את לובשיהם. ובלשון רש"י: "לחברך ולחברורך - שלא אתבזה על הבריות מכבודי הראשון לא בפניך ולא בפני חביריך". השיראים הם כנראה בגדים עשויים מאריג משי שמחירו היה הגבוה ביותר מבין כל האריגים שהיו מוכרים במזרח הקרוב. 

 

ראו במאמר  "אכתוב לפניו ספר תורה נאה ואכרכנו בשיראין נאים" (נזיר ב ע"ב).

 

לריכוז מאמרים על טוואי המשי וקישוריות הקש/י כאן.

 

     
משי גולמי – ניתן לראות בו את הברק הטבעי
מקור:
  כריכת סיבי פקעות טוואי המשי בתאילנד
צילם:  WPPilot

 

א. המחבר ישמח לשלוח הודעות על מאמרים חדשים (בתוספת קישוריות) העוסקים בטבע במקורות לכל המעוניין. בקשה שלח/י ל - [email protected]
ב. לעיתים ההודעות עלולות להשלח על ידי GMAIL למחיצת ה"ספאם" שלך לכן יש לבדוק גם בה אם הגיעו הודעות כנ"ל.
 כתב: ד"ר משה רענן    © כל הזכויות שמורות

הערות, שאלות ובקשות יתקבלו בברכה.

תגובות

הוספת תגובה

(לא יפורסם באתר)
* (לצורך זיהוי אנושי)
תכנות: entry
© כל הזכויות שמורות לפורטל הדף היומי | אודות | צור קשר | הוספת תכנים | רשימת תפוצה | הקדשה | תרומות | תנאי שימוש באתר | מפת האתר