סקר
בבא מציעא - הפרק הקשה במסכת: 

הוכחה בדרך השלילה / רפי זברגר

בבא בתרא  לג ע"ב - לד ע"א

 

הקדמה

''הסיפור'' שלנו מתחיל בסוף הדף הקודם, ו''מתגלגל'' לסיפור נוסף, שממנו נלמד שיטת הוכחה מיוחדת.
 

הנושא

ההוא דאמר לחבריה: מאי בעית בהאי ארעא? אמר ליה: מינך זבנית ואכלתיה שני חזקה. אדם בא לחברו, ושאל אותו מה הוא עושה בתוך ביתו? והלה ענה לו: קניתי ממך את הבית, ואני יושב שם כבר שלוש שנים ויותר. לאחר מכן הביא הבחור עד אחד, אשר העיד שאמנם ישב בקרקע זו שלש שנים.
חשבו חכמים כי מקרה זה דומה ל''נסכא דרבי אבא'' (גוש כסף של רבי אבא). ועתה נספר את הסיפור:
איש אחד חטף נסכא (גוש כסף) מחברו. באו לדון דין תורה לפני רבי אמי, אשר ישב מאחורי רבי אבא. העיד עד אחד כי אמנם חטף ממנו את הנסכא. אמר החוטף: אין, חטפי ודידי חטפי – כן חטפתי, אבל את שלי חטפתי.
רב אמי הציב אפשרויות שונות לפתרון ולפסיקת המקרה, ושלל אותן אחת לאחת. נציגם בטבלה הבאה:
 

 

תיאור

מדוע אין אפשרות לקבל פתרון זה

הסבר

1

ישלם החוטף עבור ה''נסכא''

עד אחד אינו מחייב תשלום

התורה מחייבת על פי שני עדים

2

נפטור את החוטף

יש עד אחד אשר העיד כי חטף

אין לפטור בלא כלום, כשיש עד אחד

3

נשביע אותו שלא חטף

הרי הודה במפורש כי חטף

עד אחד מחייב שבועה, אבל כאן לא ניתן להשביעו שלא חטף, שהרי הודה שחטף.

רבי אבא, אשר כאמור ישב לפני רב אמי פסק: הוי מחויב שבועה שאינו יכול להישבע, וכל המחויב שבועה ואינו יכול להישבע – משלם. אם כן, חשבו חכמים, שהמקרה שלנו לעיל, בו עד אחד העיד כי ישב בקרקע שלוש שנים, דומה למקרה של נסכא דרבי אבא. גם אצלנו העד אינו יכול לחייבו להישבע, שהרי שבועה תמיד באה להכחיש את העד האחד. ואילו כאן, העד העיד לטובתו, שהוא אכל שלוש שנים. ולכן, לפי פסקו של רבי אבא, מכיוון שאינו יכול להישבע - יש לחייבו לשלם על כל הפירות שאכל במשך שלוש שנים. אביי בהמשך סותר את ההשוואה בין המקרים, וכל הרוצה לעיין בהמשך הגמרא – מוזמן.
 

מהו המסר 

למדנו היום שיטת פתרון בעיות בדרך השלילה. שוללים אחד לאחד את הפתרונות האפשריים, עד אשר מתמקדים ב"פתרון האפשרי הפחות גרוע''. גם ''בחיים'' יש מצבים שקשה למצוא להם פתרונות. לאחר שמעלים פתרון אחר פתרון ושוללים אותו, יש לחפש ולאתר מהו הפתרון הפחות גרוע המתקבל על הדעת, ולאמצו.


המאמר לע''נ אמי מורתי, שולמית ב''ר יעקב, הכ''מ (תשע''ז).
תגובות תתקבלנה בברכה ל: [email protected]

תגובות

הוספת תגובה

(לא יפורסם באתר)
* (לצורך זיהוי אנושי)
תכנות: entry
© כל הזכויות שמורות לפורטל הדף היומי | אודות | צור קשר | הוספת תכנים | רשימת תפוצה | הקדשה | תרומות | תנאי שימוש באתר | מפת האתר