סקר
בבא מציעא - הפרק הקשה במסכת:







 

זירוז הזריזים / רפי זברגר

מכות כג ע"א
 

הקדמה

אנו לקראת סוף המסכת, וממשיכים לדון באופן ביצוע המלקות. למדנו במשנה, בסוף הדף הקודם: המכה - מכה ביד, בכל כוחו. הגמרא תרחיב בנושא זה. 
 

הנושא

מצאנו בברייתא מחלוקת תנאים, בעניין התכונות של ''חזן בית הדין'' המבצע בין היתר גם עונש מלקות :
תנא קמא: אין מעמידין חזנין אלא חסירי כח ויתירי מדע. חזן חייב להיות בעל שתי התכונות הבאות:
1. אנשים בעלי כוח לא גדול (חסרי כוח)
2.
חכמים (יתירי מדע)
רבי יהודה חולק וסובר כי ניתן למנות חזנים, אפילו כאלו שאינם חכמים (חסרי מדע), או בעלי כוח רב (יתרי כוח).
רבא מוכיח מפסוק בתורה כי יש ללכת בשיטת רבי יהודה:
דכתיב (דברים כ"ה, ג'): אַרְבָּעִים יַכֶּנּוּ לֹא יֹסִיף, פֶּן יֹסִיף לְהַכֹּתוֹ עַל אֵלֶּה מַכָּה רַבָּה, וְנִקְלָה אָחִיךָ לְעֵינֶיךָ.
אומרת הגמרא: אם החזנים ''חסרי מדע'' – ניתן להבין מדוע התרה מבקשת מן הדיינים לומר לחזנים ולהתרות בהם, לבל יוסיפו להכות יותר מלקות ממה שאמדוהו בית הדין שיכול לסבול מבלי למות ( לֹא יֹסִיף, פֶּן יֹסִיף).
מסיימת הגמרא את ההוכחה: אלא אי אמרת "יתירי מדע" מי צריך לאזהורי? אם החזנים הינם חכמים, מדוע צריך להזהירם?
חכמים, המחייבים חזנים חכמים, עונים בכיוון של ''הפוך על הפוך'': אין מזרזין אלא למזרז. לטענת חכמים, ניתן להוכיח מן הפסוק את שיטתם, המחייבת חזנים חכמים. דווקא אותם, את החכמים צריך להוכיח ולזרז.
אנשים חכמים אשר ''מבינים את החומר'', בלשון חכמים ''זריזים'' – אותם צריך לדחוף ולזרז במעשיהם. אדם שאינו ''זריז'', אין משמעות לדחיפה שלו!
 

מהו המסר?

המשפט "אין מזרזין אלא למזרז" הינו "חזק מאוד" ומאוד משמעותי לחיים. מסר זה בעצם גם מנחה את המחנכים. שומה עליהם להביא את תלמידיהם לידי זריזות, לידי רצון ללמוד, לעשות ולהתקדם.
ניתן לומר כי מסר זה צועד בעקבות קביעתו של הלל במסכת אבות (א', י''ג): אם אין אני לי – מי לי. אין אפשרות ''לעזור'' לאדם שהוא אינו מעוניין לעזור לעצמו. אין אפשרות לזרז את מי שאינו זריז באופן טבעי.
יש למצוא את הדרך, להעלות את התלמיד על ''דרך המלך''. להביא אותו לידי הבנה והפנמה, כי יש ''לעבוד בחיים''. יש לעמול, לרצות להתקדם וכל הזמן להיות בתנועה. אם התלמיד מגיע לרמה ולדרגה כזו, ניתן לדחוף, לסייע, לקדם עוד ועוד – השמים הם הגבול.


המאמר לע''נ  אבי מורי: ר' שמואל ב''ר יוסף, אמי מורתי: שולמית ב''ר יעקב, וחמי: ר' משה ב''ר ישראל פישל ז''ל
תגובות תתקבלנה בברכה ל: [email protected]

תגובות

הוספת תגובה

(לא יפורסם באתר)
* (לצורך זיהוי אנושי)
תכנות: entry
© כל הזכויות שמורות לפורטל הדף היומי | אודות | צור קשר | הוספת תכנים | רשימת תפוצה | הקדשה | תרומות | תנאי שימוש באתר | מפת האתר