סקר
בבא מציעא - הפרק הקשה במסכת: 

מחשבות של עני / הרב אורי גמסון

חסידות על הדף

שבת ב ע"א


יציאות השבת שתים שהן ארבע בפנים ושתים שהן ארבע בחוץ, כיצד: העני עומד בחוץ ובעל הבית בפנים, פשט העני את ידו לפנים ונתן לתוך ידו של בעל הבית, או שנטל מתוכה והוציא - העני חייב ובעל הבית פטור. פשט בעל הבית את ידו לחוץ ונתן לתוך ידו של עני, או שנטל מתוכה והכניס - בעל הבית חייב והעני פטור.

יצא לכם פעם באמצע שבת להיות מוטרדים פתאום במחשבות של חולין, או אפילו במחשבות זרות?

לא פעם מצב כזה גורם לנפילת הרוח. אולי קדושת השבת לא מספיק מורגשת אצלי, עד כדי כך שאני מגיע למצב כזה.

תשובה למצב שכזה מספק רבי יעקב יוסף מפולנאה תלמידו הגדול של הבעש"ט (תולדות יעקב יוסף, פרשת בשלח), המשתמש בדברי המשנה הללו בכדי להעניק הדרכה רוחנית ברורה.

בשבת, הוא מסביר, בעל הבית על האדם הוא היצר הטוב, ואילו היצר הרע "מחוסר עבודה", ולכן הוא עני. בעל הבית נמצא "בפנים", בתוך קדושת השבת יחד עם הקב"ה, ואילו היצר הרע נמצא "בחוץ", הן מחוץ לקדושת השבת והן מחוץ לאדם, אבל דווקא שם הוא מנסה כל הזמן לחדור פנימה ולהשפיע על בעל הבית. להכניס לו דברים מן ה"חוץ" בפנים ובזה להפילו.

אם ה"עני", קרי היצר הרע, פושט את ידו לתוך האדם ומחדיר את רעיונותיו למוחו, אזי הוא החייב, ולא האדם, זו איננה אחריותו של האדם, והוא איננו נושא אשמה עליה.

בנקודה זו טמון אחד העקרונות הבסיסיים שחוזר על עצמו בספרי החסידות: מחשבות זרות אינן עבירה, הן ניסיון. העבירה היא ההתעסקות המתמשכת בהן. הבית ישראל מגור הגדיר זאת פעם בהדרכה שמסר לאברכים כשאמר שהמחשבה השניה היא העבירה, ואילו הראשונה היא הדבר שהיצר שותל באדם בכדי להפילו, ולכן אל לו לאדם להתבלבל ממצב זה.

היינו, אם המחשבות הזרות נופלות לו לאדם פתאום ללא כוונה באמצע השבת, אין זה כי אם ניסיון מובהק של היצר, ואל לו לאדם ליפול ברוחו, אדרבא עליו להתחזק ולהמשיך הלאה בשמירה על קדושת השבת, כפי שהיה עד עתה בידעו שכנראה הוא עושה משהו נכון, אם היצר מוצא לנכון לנסות ולבלבלו.

אולם אם האדם הוא היוזם את המחשבות פתאום באמצע השבת, הוא זה שמתגרה במחשבתו ומתחיל להרהר בדברי החולין, הרי זה בדומה לבעל הבית שפשט ידו החוצה והוציא מתוך ידו של העני, ולכן זוהי אשמתו הברורה, והוא זה הנושא באחריות המליאה לכך.

אם רק נשאר פנימה, ולא ניתן למחשבות מן החוץ לבלבל אותנו, ולא נבקש אותן שיכנסו אלינו מבחוץ, נמשיך להיות בעלי הבית יחד עם כל הטוב והקדושה שיש בשבת קודש.

תגובות

הוספת תגובה

(לא יפורסם באתר)
* (לצורך זיהוי אנושי)
תכנות: entry
© כל הזכויות שמורות לפורטל הדף היומי | אודות | צור קשר | הוספת תכנים | רשימת תפוצה | הקדשה | תרומות | תנאי שימוש באתר | מפת האתר