סקר
האם אתה לומד דף יומי עם רש"י?


 

טור זה נכתב לזכרו ועילוי נשמתו של נעם יעקב מאירסון הי"ד שנפל
בקרב גבורה בבינת ג'בל במלחמת לבנון השנייה – י"ג אב תשס"ו 

בור וסירה גרמו לו לאבנר שיהרג – סירה קוצנית 

 

"ויצא יואב מעם דוד וישלח מלאכים אחרי אבנר וישיבו אותו מבור הסירה. מאי בור הסירה? אמר רבי אבא בר כהנא: בור וסירה גרמו לו לאבנר שיהרג" (סנהדרין מט ע"א).


שם עברי: סירה קוצנית   שם באנגלית: Prickly Burnet   שם מדעי: Sarcopoterium spinosum


נושא מרכזי: מהי הסירה שגרמה למותו של אבנר?


רש"י פירש באופן פשוט את הפסוק "וישיבו אותו מבור הסירה" (שמואל ב', ג' כ"ו) שהכוונה לשם מקום. הרד"ק מוסיף נדבך נוסף לפירוש: "מבור הסרה - נראה כי סירים וקוצים היה מקום הבור ההוא לפיכך נקרא כן". בסוגייתנו דורש רבי אבא בר כהנא את הפסוק: "בור וסירה גרמו לו לאבנר שיהרג". מפרש רש"י: "וסירה – קוץ, כשכרת דוד את כנף מעילו של שאול במערה, היה לו לאבנר ללמד זכות על דוד ולומר לשאול: ראה כמה חס עליך ולא הרגך בהיותך יחד עמו במערה, ולא לימד זכות אלא אמר שמא כשעברתם אצל הקוצים והסירים נכנס אחד מן הקוצים בכנף מעילך והוא היה טמון שם וחתכו".

מפסוקים שונים במקרא ומאמרי חז"ל ניתן להסיק שהסירה היא כנראה הצמח הנקרא בפינו סירה קוצנית. הסירה דוקרנית מחד גיסא ומאידך גיסא גמישה ולא ניתנת לשבירה בקלות כקוצים רבים אחרים ולכן היא עלולה להוות סכנה לבגדים. העובדה ששיחיה הנמוכים מכסים שטחים נרחבים בבתות הים תיכוניות ובבתות ספר המדבר מחזקים את דבריו של אבנר. אמנם הסירה איננה הקוץ היחיד שסיכן את בגדי ההולכים כפי שאנו לומדים במדרש: "ועמוד ענן שהיה מקדים לפניהם, הורג נחשים ועקרבים, ושורף סירים וקוצים ואטד, משפיל להם את הגבוה ומגביה להם את השפל (תוספתא, סוטה (ליברמן), פ"ד הל' ב') אך אבנר היה חייב לתלות את קריעת המעיל בצמח שסביר להתקל בו מבלי משים ולא בצמח קוצני גדול בהרבה ובולט בשטח (האטד) ששאול היה שם לב לנוכחותו.

 

         
 סירה קוצנית - שיח    סירה קוצנית - קוצים

 

             
סירה קוצנית - פירות   השוואה בין עלי קיץ וחורף

 

לעיון נוסף:

סירה קוצנית באתר צמח השדה

אילת-השחר הראובני, ביאורים במקרא בעזרת צמח, סיני גיליון כ"ז 1950.


 א. המחבר ישמח לשלוח הודעות על מאמרים חדשים (בתוספת קישוריות) העוסקים בטבע במקורות לכל המעוניין. בקשה שלח/י ל - raananmoshe1@gmail.com
ב. לעיתים ההודעות עלולות להשלח על ידי GMAIL למחיצת ה"ספאם" שלך לכן יש לבדוק גם בה אם הגיעו הודעות כנ"ל.
כתב: ד"ר משה רענן.     © כל הזכויות שמורות 

הערות, שאלות ובקשות יתקבלו בברכה. 

תגובות

הוספת תגובה

(לא יפורסם באתר)
* (לצורך זיהוי אנושי)
תכנות: entry
© כל הזכויות שמורות לפורטל הדף היומי | אודות | צור קשר | הוספת תכנים | רשימת תפוצה | הקדשה | תרומות | תנאי שימוש באתר | מפת האתר