סקר
בבא מציעא - הפרק הקשה במסכת: 

דיוק וחידוש ברש"י

מסכת יומא דף נג

 

עמוד ב

רש"י ד"ה נביאים הראשונים. דוד ושמואל מפרש במס' סוטה (דף מח:):

במשנה - משניטל ארון אבן היתה שם מימות נביאים ראשונים ושתייה היתה נקראת.

רש"י פירש כגמרא בסוטה מי הם נביאים ראשונים שהם דוד ושמואל ובגמרא בסוטה איתא דוד שמואל ושלמה ועיין שם בהגהות וציונים על הדף דיש שגורסים דוד ושמואל בלבד כדברי רש"י כאן, ויש שמהפכים הגירסה שמואל ודוד ושלמה, ועכ"פ צריך להבין את דברי רש"י וגירסתו דוד ושמואל,

והנראה דהוא על פי הגמרא בתענית דף כז ע"א שנוקטת בסדר זה דוד ושמואל הנמשך מסדר הפסוק, בא דוד ושמואל והעמידן על עשרים וארבע שנאמר {דברי הימים א ט-כב} המה יסד דוד ושמואל הרואה באמונתם הכי קאמר מיסודו של דוד ושמואל הרמתי העמידום על עשרים וארבע.

וכך נאמר בפסוק בדברי הימים א (פרק ט פסוק כב)  כֻּלָּם הַבְּרוּרִים לְשֹׁעֲרִים בַּסִּפִּים מָאתַיִם וּשְׁנֵים עָשָׂר הֵמָּה בְחַצְרֵיהֶם הִתְיַחְשָׂם הֵמָּה יִסַּד דָּוִיד וּשְׁמוּאֵל הָרֹאֶה בֶּאֱמוּנָתָם: רש"י  המה יסד דוד ושמואל הרואה באמונתם. בקיומם :

על פי פסוק זה וכן על פי מה שנאמר בפסוק נוסף בדברי הימים ובהסבר רש"י שם (דב"ה א פרק כט פסוקים יא - יב) וַיִּתֵּן דָּוִיד לִשְׁלֹמֹה בְנוֹ אֶת תַּבְנִית הָאוּלָם וְאֶת בָּתָּיו וְגַנְזַכָּיו וַעֲלִיֹּתָיו וַחֲדָרָיו הַפְּנִימִים וּבֵית הַכַּפֹּרֶת: וְתַבְנִית כֹּל אֲשֶׁר הָיָה בָרוּחַ עִמּוֹ לְחַצְרוֹת בֵּית יְהוָה וּלְכָל הַלְּשָׁכוֹת סָבִיב לְאֹצְרוֹת בֵּית הָאֱלֹהִים וּלְאֹצְרוֹת הַקֳּדָשִׁים:

רש"י  תבנית האולם. ארכו ורחבו וגבהו כדכתיב (במלכים א' ו') והאולם על פני היכל הבית וגו' : וגנזכיו. מקום שאוצרות הקדשים מונחים : אשר היה ברוח עמו. כאשר הראהו שמואל הרואה כדכתיב לקמן המה יסד דוד ושמואל הרואה ורבותינו אמרו וישאל ויאמר איפה שמואל ודוד ויאמר הנה בניות ברמה עוסקין היו בבניינו של עולם הוא ב''ה ולמד לו אותה שעה מה שאין תלמיד ותיק יכול ללמוד בכמה שנים : סביב לאוצרות בית האלהים ולאוצרות הקדשים. ולא מפרש איזה מהקדשים אשר הקדיש דוד וראשי האבות שבאותו פרק היה ממונים עליו עד שיבנו בית המקדש אבל אוצרות אלו תמיד היו כל עוד שהבניין קיים :

הרי שיובן ביותר מה שרש"י נקט דווקא דוד ושמואל ובסדר זה, וכן התבאר היטב מדוע לשון המשנה אבן הייתה שם מימות נביאים הראשונים, והרי הייתה שם מבריאת העולם, אלא שמימות נביאים הראשונים הלא הם לצורך זה דוד מתכנן הבית ושמואל הרואה ובנבואה נקבעה שתהיה בתחומו של קודש הקדשים.

תגובות

הוספת תגובה

(לא יפורסם באתר)
* (לצורך זיהוי אנושי)
תכנות: entry
© כל הזכויות שמורות לפורטל הדף היומי | אודות | צור קשר | הוספת תכנים | רשימת תפוצה | הקדשה | תרומות | תנאי שימוש באתר | מפת האתר