סקר
בבא מציעא - הפרק הקשה במסכת: 

טור זה נכתב לזכרו ועילוי נשמתו של נעם יעקב מאירסון הי"ד שנפל
בקרב גבורה בבינת ג'בל במלחמת לבנון השנייה – י"ג אב תשס"ו   

 

לדידי חזי לי ההוא טייעא דאכלא כורא, ואטעינא כורא – גמל

 

"גמרא. מאי אין אובסין? אמר רב יהודה: אין עושין לה אבוס בתוך מעיה. מי איכא כי האי גוונא? אין, וכדאמר רב ירמיה מדיפתי: לדידי חזי לי ההוא טייעא דאכלא כורא, ואטעינא כורא" (שבת, קנה ע"ב).

פירוש: גמרא. שנינו במשנה שאין אובסין את הגמל בשבת. ושואלים מאי [מה פירוש] "אין אובסין"? אמר רב יהודה: אין מאכילים אותה עד שעושין לה אבוס בתוך מעיה. ושואלים: מי איכא כי האי גוונא [האם יש מעין זה] שאפשר להאכיל כל כך את הגמל? ומשיבים: אין [כן] וכפי שאמר רב ירמיה מדיפתי: לדידי חזי לי ההוא טייעא דאכלא כורא, ואטעינא כורא [אני ראיתי ערבי אחד שהאכיל את גמלו כור מזון, והטעינו כור] (באדיבות "התלמוד המבואר" של הרב שטיינזלץ).
 

שם עברי: גמל   שם באנגלית: Arabian camel Dromedary   שם מדעי: Camelus dromedarius

שם נרדף במקורות: בכרה, נאקה (נקבות)


נושא מרכזי: תצרוכת המזון של הגמל

 

לנושאים נוספים העוסקים בגמל - לחץ כאן.

 

על מנת לדון בריאליה של דברי רבי ירמיה עלינו להקדים ולבדוק מה גודלו של כור? כתשובה נביא תוצאות חישוב על פי 3 השיטות המרכזיות בנושא זה. לדעת רבי א. ח. נאה גודל הכור הוא 248.83 ליטר. לדעת החזון איש 429.98 ליטר ואילו לדעת הרמב"ם 216 ליטר. קשה להניח שהישמעאלי האכיל בכמות גדולה כזאת את גמלו בארוחה אחת משום שצריכת המזון היומית של גמל קטנה בהרבה. גמל צורך ביום 8 – 12 ק"ג מזון יבש או 10 – 20 ק"ג מזון טרי. לשם השוואה בעל חיים בגודל דומה פחות או יותר. פרה חולבת זקוקה למזון בשיעור של 3% ממשקל גופה כאשר מדובר במזון יבש. למשל, פרה במשקל 600 ק"ג, משקל דומה לגמל, זקוקה ל – 18 ק"ג מזון. ניתן לשער שפרה שאינה חולבת תסתפק בכמות מזון קטנה יותר. ניתן לראות אם כן שהגמל לא שונה באופן מהותי מהפרה.

על מנת ליישב את הפער בין דברי רבי ירמיה והידוע לנו ניתן להציע שגם כמות של 20 ק"ג מזון עשויה להיחשב כאבוס. ייתכן והאכלת "כור" מזון מציינת באופן מוגזם כמות גדולה (ראו במאמר "ראיתי נחש כקורת בית הבד" (נדרים, כה ע"א)). ייתכן גם שלקראת היציאה לדרך האביס הישמעאלי את הגמל כמות גדולה יותר מזו שהוא רגיל לאכול באופן טבעי.

  

פסלון קבר גמל, סין, שושלת טאנג, 618-906 לספירה, כלי חרס מזוגג               צילם: Daderot                               

 

 

א. המחבר ישלח בשמחה הודעות על מאמרים חדשים (בתוספת קישוריות) העוסקים בטבע במקורות לכל המעוניין. בקשה שלח/י ל - [email protected]
ב. לעיתים ההודעות עלולות להשלח על ידי GMAIL למחיצת ה"ספאם" שלך לכן יש לבדוק גם בה אם הגיעו הודעות כנ"ל.


 

כתב: ד"ר משה רענן.     © כל הזכויות שמורות 

הערות, שאלות ובקשות יתקבלו בברכה. 

תגובות

הוספת תגובה

(לא יפורסם באתר)
* (לצורך זיהוי אנושי)
תכנות: entry
© כל הזכויות שמורות לפורטל הדף היומי | אודות | צור קשר | הוספת תכנים | רשימת תפוצה | הקדשה | תרומות | תנאי שימוש באתר | מפת האתר