סקר
איך הלימוד שלך בתקופת המלחמה בדרום?


 

טור זה נכתב לזכרו ועילוי נשמתו של נעם יעקב מאירסון הי"ד שנפל
בקרב גבורה בבינת ג'בל במלחמת לבנון השנייה – י"ג אב תשס"ו   

 

מדלא קאמר מן הרואין לאפוקי דגים ועוברים – דגים

 

"מתניתין. הנודר מרואי החמה אסור אף בסומין, שלא נתכוון זה אלא למי שהחמה רואה אותן. גמרא. מאי טעמא? מדלא קאמר מן הרואין, לאפוקי דגים ועוברים" (נדרים, ל ע"ב).

פירוש: משנה הנודר מרואי החמה אסור אף בסומין (עיוורים) אף שאינם רואים כלום, שלא נתכוון זה אלא למי שהחמה רואה אותן. גמרא ומסבירים: מאי טעמא [מה טעם] הדבר, הרי אמר "רואי חמה"! ומשיבים: מדלא קאמר [מפני שלא אמר: "מן הרואין" שאם היה אומר כן היתה כוונתו להוציא את העיוורים. אלא מה שאמר "רואי חמה" הרי זה לאפוקי [להוציא] דגים ועוברים שאינם נקראים "רואי חמה", לפי שאין החמה רואה אותם (באדיבות "התלמוד המבואר" של הרב שטיינזלץ). 


שם עברי: דגים   שם באנגלית: Fish   שם מדעי: Holostei

שם נרדף במקורות: ביניתא, נונא


נושא מרכזי: כיצד המים מכסים את הדגים?

 

לנושאים נוספים העוסקים בדגים - הקש/י כאן.
 

הגמרא מציינת את הדגים והעוברים כמי שהחמה אינה רואה אותם משום שהם מכוסים. בלשון רש"י: "גמרא. מדלא אמר מן הרואין - דאילו אמר הכי היה מותר בסומין ומדאמר מרואי חמה משמע ממי שחמה זורחת עליו לאפוקי דגים שבים ועוברין שבמעי אמן שאין חמה רואה אותן שמותר בהן". לכיסוי הדגים על ידי המים יש תוצאה חיובית בכך שעין הרע אינה שולטת בהם. באופן דומה גם זרעו של יוסף שנמשל לדגים מוגן מעין הרע. "רבי יוסי ברבי חנינא אמר מהכא: וידגו לרב בקרב הארץ מה דגים שבים מים מכסין עליהם ואין עין הרע שולטת בהם אף זרעו של יוסף אין עין הרע שולטת בהם" (ברכות, כ ע"א). בשורות הבאות ננסה להסביר, מנקודת מבט פיסיקלית, מדוע אכן המים "מכסים" את הדגים למרות שלכאורה מים נקיים צלולים לגמרי.

לפני שנפנה לענות על השאלה נברר מהו אור או ליתר דיוק מהו האור הנראה. האור הנראה הוא תחום של קרינה אלקטרומגנטית שאליו רגישה הרשתית של עיני רוב בעלי החיים. תחום זה של המִקְשֶׁתֶת (ספקטרום) צר מאד וכולל גלים אלקטרומגנטיים באורכי גל שבין 0.4 מיקרון לבין 0.8 מיקרון בקירוב. המוח מפרש בצורה שונה תדירויות שונות של גלים (שמתאימות לאורכי גל שונים) המתקבלים בו ובתחום זה נמצאים הצבעים המוכרים לנו. אורך הגל הארוך ביותר מתפרש במוחנו כצבע אדום, והקצר ביותר כסגול. בעלי חיים שונים רגישים לתחומים מעט שונים של הספקטרום. תערובת של כל הצבעים הנראים מרכיבה את ה"אור הלבן". קרינה אלקטרומגנטית קיימת גם בתחומים אחרים (ראו בשרטוט 1), אולם היא אינה נכללת תחת ההגדרה של אור.

כאמור, לאור האדום אורך הגל הארוך ביותר, בטווח המקשתת (ספקטרום) של האור הנראה, ועם האנרגיה הנמוכה ביותר, האור הסגול הוא בעל אורך הגל הקצר ביותר באור הנראה עם האנרגיה הגבוהה ביותר בטווח זה. לאורך המקשתת ככל שאורך הגל קטן גדלה האנרגיה.

 שרטוט 1. Philip Ronan, Gringer
 

מולקולות המים בולעות את קרני האור בצורה סלקטיבית וככל שרמת האנרגיה של גל האור נמוכה יותר הוא נקלט במידה רבה יותר. מסיבה זו האור האדום נעלם במים מהר יותר משום שאורך הגל שלו הוא הארוך ביותר והאנרגיה הנמוכה ביותר. בניגוד לאור האדום האור הכחול חודר עמוק יותר לתוך המים. האור הסגול יוצא מן הכלל ולמרות שהוא בעל אורך הגל הקצר ביותר ובעל האנרגיה הגבוהה ביותר (בספקטרום האור הנראה) הוא אינו חודר לעומק הרב ביותר משום שהוא מתפזר על ידי חלקיקים שנמצאים במים.

כפי שניתן לראות בשרטוט 2 שכבת האור הנראה היא שכבה דקה יחסית בחלקו העליון של גוף המים. אורכי הגל הקצרים יותר (ירוק וכחול) מצליחים לחדור עמוק יותר אל תוך המים. למעשה, גם כאשר המים צלולים לגמרי, רק 1% מאנרגית האור הנראה מגיעה לעומק של בערך כ - 200 מטר. העומק אליו מגיע האור מושפע מצלילות המים ומהזווית שבה פוגעים קרני השמש בפני המים.

לאחר שהתברר לנו שעוצמת האור המגיע לעומק המים נמוכה, גם כאשר הם צלולים לגמרי, נוכל להבין מדוע הדגים אינם נראים בתוכם. ברוב גופי המים שהאדם נחשף להם המים עכורים במידת מה אם בגלל התפתחות אצות ואם בגלל עירבול המעלה חלקיקים מהקרקעית. חשוב להוסיף שראייתנו מותנית בהחזרת אור מהגוף הנצפה לעיננו. על מנת שנוכל להבחין בדגים בתוך המים יש צורך שהאור הנופל עליהם יוחזר לעיננו. במסלול חזרת האור הוא נבלע פעם נוספת ועוצמתו פוחתת בהתאם. אם נסכם את התהליך הרי שהמים "מכסים" את הדגים ומונעים את ראייתם באופן כפול. המים מצמצמים את עוצמת האור במסלול המוביל מהשמש לדגים אך גם כאשר הוא מוחזר לעיננו מהדגים.

 

שרטוט 2. Tomemorris
 

  

צילם: Gordon Firestein                                                                     צילם:  Etrusko25
 

א. המחבר ישמח לשלוח הודעות על מאמרים חדשים (בתוספת קישוריות) העוסקים בטבע במקורות לכל המעוניין. בקשה שלח/י ל - [email protected]
ב. לעיתים ההודעות עלולות להשלח על ידי GMAIL למחיצת ה"ספאם" שלך לכן יש לבדוק גם בה אם הגיעו הודעות כנ"ל.

 


כתב: ד"ר משה רענן.     © כל הזכויות שמורות 

הערות, שאלות ובקשות יתקבלו בברכה.

תגובות

הוספת תגובה

(לא יפורסם באתר)
* (לצורך זיהוי אנושי)
תכנות: entry
© כל הזכויות שמורות לפורטל הדף היומי | אודות | צור קשר | הוספת תכנים | רשימת תפוצה | הקדשה | תרומות | תנאי שימוש באתר | מפת האתר