סקר
בבא מציעא - הפרק הקשה במסכת: 

טור זה נכתב לזכרו ועילוי נשמתו של נעם יעקב מאירסון הי"ד שנפל
בקרב גבורה בבינת ג'בל במלחמת לבנון השנייה – י"ג אב תשס"ו   

 

במתא חזי תרנגולא, בדברא עורבי – תרנגול הבית 

 

"אמר ליה רבא לשמעיה: אתון דלא קים לכו בשיעורא דרבנן, אדשימשא אריש דיקלי אתלו שרגא. ביום המעונן מאי? במתא חזי תרנגולא, בדברא עורבי, אי נמי אדאני" (שבת, לה ע"ב). 

פירוש: אמר ליה [לו] רבא לשמעיה [לשמשו]: אתון דלא קים לכו בשיעורא דרבנן, אדשמשא אריש דיקלי אתלו שרגא [אתם שאינכם בקיאים בשעורי חכמים, בעוד השמש בראשי הדקלים, הדליקו נרות שבת]. ושאלו השמש: ביום המעונן מאי [מה נעשה]? שהרי אין מבחינים אז בחמה בראש אילנות? אמר לו רבא: במתא חזי תרנגולא [בעיר ראה את התרנגולים] שלקראת הערב מתיישבים הם על קורותיהם. ואילו בדברא [בשדה] הסתכל על עורבי [העורבים]. שאף הם חוזרים לקניהם לקראת הערב אי נמי אדאני [או גם כן הבט על צמחי האדני] הפונים לצד מערב בלילה, ומשמתחילים לפנות לכיוון מערב הרי שהערב מתקרב (באדיבות "התלמוד המבואר" של הרב שטיינזלץ).


שם עברי: תרנגול הבית    שם באנגלית:  Chicken  שם מדעי: Gallus gallus domesticus

שם נרדף במקורות: שכוי, גבר, זגתא


נושא מרכזי: מהי התנהגות התרנגולים המסמנת את השקיעה?

 

תרנגול הבית - לרשימת נושאים נוספים וקישוריות לחץ כאן.

 

על האופן שבו התרנגולים מסמנים את השקיעה המתקרבת כתב רש"י: "חזו תרנגולין - היושבים על הקורות מבעוד יום, וכן העורבים בשדה". דבריו עולים בקנה אחד עם הידוע לנו מהתנהגות התרנגולים בלולים פתוחים (בניגוד לתרנגולים הגדלים בכלובים).

לדעת רוב החוקרים תרנגול הבית בויית ממין הבר תרנגול בנקיבה ועדיין שומר על חלק מהתנהגויותיו המותאמות לחיים בטבע. אחת מהתנהגויות עופות הבר היא שינה במקום מוגן מטורפים כלומר הרחק מפני הקרקע. התנהגות זו קיימת גם בתרנגול הבית המעדיף ללון על גבי מוטות או עצמים אחרים הרחוקים מקרקע הלול. לתרנגולים שינה עמוקה ושינה במקום גבוה מרחיקה אותם מטורפים. לינה על גבי הקרקע מסוכנת גם בגלל הדבקה על ידי פתוגנים, חיידקים וטפילים כקרציות ופשפשים. המרחק מהקרקע המומלץ למגדלי תרנגולות להתקנת מוטות לינה הוא 46-91 ס"מ. גובה גבוה יותר עלול לגרום לקשיים בעלייה ללינה או לירידה.

התרנגולים שומרים על המידרג החברתי של הלהקה גם בעת תפיסת מקום הלינה. ככל שמקום התרנגול במידרג גבוה יותר הוא יתמקם על גבי מוט גבוה יותר. התרנגולים במידרג נמוך נאלצים לתפוס מקומות נמוכים יותר ולכן חשופים יותר לטריפה. במקביל למאבק על מקום לינה גבוה יותר התרנגולים מתחרים גם על מקומם על גבי המוט. תרנגולים במעמד גבוה תופסים את המקום המרכזי על גבי המוט באופן ששכניהם למוט מגינים עליהם מהקור.

התרנגולים נכנסים ללול ללינה בין הערביים כאשר עוצמת האור מתחילה לרדת. הדבר מבטיח שהם לא ישארו בחוץ עם חשיכה. שעת הכניסה משתנה בכל יום בהתאמה לאורך היום. אשר הימים מתקצרים הכניסה ללול מוקדמת יותר והיציאה מאוחרת יותר. באופן דומה מתנהגים גם עופות בר המתחילים לחפש מקומות מסתור לקראת הלינה על מנת להימנע מטורפים. לתרנגולים יש שעון פנימי המורה להם באופן אינסטינקטיבי מהו עיתוי הכניסה למקום הלינה המבטיח הגנה מטורפים ומקור. בתרנגולים החיים במתחם חופשי ניתן לראות שהם מתחילים להתקרב ללול בשעה האחרונה לפני החשכה.

  
 

א. המחבר ישלח בשמחה הודעות על מאמרים חדשים (בתוספת קישוריות) העוסקים בטבע במקורות לכל המעוניין. בקשה שלח/י ל - [email protected]
ב. לעיתים ההודעות עלולות להשלח על ידי GMAIL למחיצת ה"ספאם" שלך לכן יש לבדוק גם בה אם הגיעו הודעות כנ"ל.

 


כתב: ד"ר משה רענן.     © כל הזכויות שמורות 

הערות, שאלות ובקשות יתקבלו בברכה.

תגובות

הוספת תגובה

(לא יפורסם באתר)
* (לצורך זיהוי אנושי)
תכנות: entry
© כל הזכויות שמורות לפורטל הדף היומי | אודות | צור קשר | הוספת תכנים | רשימת תפוצה | הקדשה | תרומות | תנאי שימוש באתר | מפת האתר