סקר
בבא מציעא - הפרק הקשה במסכת: 

טור זה נכתב לזכרו ועילוי נשמתו של נעם יעקב מאירסון הי"ד שנפל
בקרב גבורה בבינת ג'בל במלחמת לבנון השנייה – י"ג אב תשס"ו   

 

נפק אחוי ליה כמיהין ופטריות ואכלי – כמהין ופטריות

 

"ותו יתיב רבן גמליאל וקא דריש: עתידה ארץ ישראל שתוציא גלוסקאות וכלי מילת, שנאמר יהי פסת בר בארץ. ליגלג עליו אותו תלמיד, ואמר: אין כל חדש תחת השמש! אמר ליה: בא ואראך דוגמתן בעולם הזה, נפק אחוי ליה כמיהין ופטריות ואכלי, מילת - נברא בר קורא" (שבת, ל ע"ב).

פירוש: ותו [ועוד]: יתיב [היה יושב] רבן גמליאל וקא דריש [והיה דורש]: עתידה ארץ ישראל לעתיד לבוא שתוציא גלוסקאות (עוגות) וכלי מילת (צמר מובחר) מוכנים שנאמר יהי פסת בר בארץ. ליגלג עליו אותו תלמיד ואמר: והלא כבר נאמר "אין כל חדש תחת השמש". אמר ליה [לו] רבן גמליאל: בא ואראך דוגמתן בעולם הזה. נפק אחוי ליה [יצא והראה לו] כמיהין ופטריות היוצאים גמורים מהאדמה במשך לילה אחד, ויש להם תבנית של ככרות לחם. ולגבי כלי מילת הראה לו נברא בר קורא [לבוש ענף הדקל], שכשהוא צעיר יוצא הוא עטוף בכעין רשת דקה (באדיבות "התלמוד המבואר" של הרב שטיינזלץ).


שם עברי: פטריות    שם באנגלית:  Fungus  שם מדעי: Fungi
שם נרדף במקורות: פטרא, ארדיליא, ארדיא, ארדי

שם עברי: כמהה    שם באנגלית:  Truffle  שם מדעי: Tuber
שם נרדף במקורות: ארדיליא, ארדא


נושא מרכזי: במה דומים כמהין ופטריות לגלוסקאות היוצאות מהארץ?

 

פטריות - לרשימת נושאים נוספים וקישוריות הקש/י כאן.


מפירוש רש"י אנו לומדים על שתי נקודות דמיון בין הפטריות והגלוסקאות: "פיסת בר - משמע גלוסקאות שרחבות כמין פס יד, ומשמע כלי מילת כמו כתונת פסים. כמהין ופטריות - שיוצאין כמות שהן בלילה אחד, ורחבין ועגולין כגלוסקאות". בדבריו אנו מוצאים שתי נקודות דמיון: א. דמיון במבנה – כמהין ופטריות "רחבין ועגולין" כגלוסקאות. ב. הופעה שלימה ומהירה – "שיוצאין כמות שהן בלילה אחד". לענ"ד ניתן למצוא בהשוואה נקודת דמיון נוספת והיא הופעה ספונטנית ללא יגיעה של האדם. כתב בעל ה"הפלאה" (כתובות, קיא ע"ב):

"בגמרא עתידה א"י שתוציא גלוסקאות וכו'. יש לפרש מפני שזה שנתקללה האדמה קוץ ודרדר תצמיח הוא בחטא אדם הראשון שנגזר עליו בזעת אפך תאכל לחם להיות לו כמה יגיעות, כמו שאמרו חז"ל כמה יגיעות יגע אדם הראשון וכו'. ולעתיד שיתוקן חטא אדם הראשון ובלע המות לנצח ממילא תתבטל קללה ההיא ותוציא גלוסקאות וכו'".

ההופעה הספונטנית של הפטריות מתוך הקרקע, לכאורה יש מאין, ללא מעורבות האדם ויגיעתו מזכירה את הוצאת הגלוסקאות על ידי הארץ לאחר ביטול הקללה של "בזיעת אפיך". הפטריות מבצבצות בהמוניהן לאחר הגשם ביערות, בתות ושטחים פתוחים מבלי שניתן לראות את מקורן. בניגוד לזרעי צמחים, ואפילו הקטנים ביניהם, הגלויים לעין בלי עזרים אופטיים הרי שגודל נבגי הפטריות והכמהין (2 to 50 μm) הוא לעיתים קרובות מתחת לגבול כושר ההפרדה של עין האדם. גופיף הרבייה של הפטריה משחרר מאות אלפי נבגים זעירים המתפזרים בעזרת רוח, מים ועוד. נבגים אלו "נובטים" בכל מקום שהתנאים להתפתחותם מתאימים. לעיננו מתגלים בהמוניהם רק החלקים העל קרקעיים כלומר ה"כובעים".
 

    
תמונה 1.     הפטריה קשוטית האשל מבצבצת מתוך גזע אשל היאור   תמונה 2. כמהין  - גופי פרי        צילם:  Poppy

 

לעיון נוסף:

א. דנין, "סיפורי צמחים – מה נאכל היום"  חומר רב על הכמהין ועל פונדקאיהם. 
א. המחבר ישמח לשלוח הודעות על מאמרים חדשים (בתוספת קישוריות) העוסקים בטבע במקורות לכל המעוניין. בקשה שלח/י ל - [email protected]
ב. לעיתים ההודעות עלולות להשלח על ידי GMAIL למחיצת ה"ספאם" שלך לכן יש לבדוק גם בה אם הגיעו הודעות כנ"ל.כתב: ד"ר משה רענן.     © כל הזכויות שמורות 

הערות, שאלות ובקשות יתקבלו בברכה.   

תגובות

הוספת תגובה

(לא יפורסם באתר)
* (לצורך זיהוי אנושי)
תכנות: entry
© כל הזכויות שמורות לפורטל הדף היומי | אודות | צור קשר | הוספת תכנים | רשימת תפוצה | הקדשה | תרומות | תנאי שימוש באתר | מפת האתר