סקר
המסכת שהיתה הכי קשה:


 

פורום פורטל הדף היומי

בכורותנה ע"איג טבת תשע"ב12:13היכן הוא ה"ירדן" שמדרום לבית ירחו? / ‏Almuaddib
"אמר רבב"ח א"ר יוחנן: אין ירדן אלא מבית ירחו ולמטה.

למאי הלכתא?

אילימא לנודר - הלך אחר לשון בני אדם, וכל היכא דקרו ליה ירדן איתסר ליה!

אלא למעשר בהמה,

תניא נמי הכי: ירדן יוצא ממערת פמייס, ומהלך בימה של סיבכי, ובימה של טבריא, ובימה של סדום, והולך ונופל לים הגדול, ואין ירדן אלא מבית יריחו ולמטה. "היכן נמצא "בית ירחו", שמדרום לו והלאה זהו הירדן?נתחיל מהשלילה: אין המדובר בעיר יריחו, בעיר התמרים, וזאת מכמה סיבות:

1.
אם הירדן הוא רק מה שמדרום לעיר יריחו - כמעט ואין ירדן. העיר יריחו נמצאת בצפון ים המלח - ים סדום - ונמצא כי הירדן לעניינים האמורים - אינו אלא קטע קצר מאד מנהר הירדן.

2.
כבר בתורה, וכן במקומות רבים אחרים, הירדן הוא גם צפונה מיריחו. למשל, בספר דברים בפרשת דברים, אומר משה:
וְהָעֲרָבָה וְהַיַּרְדֵּן וּגְבֻל מִכִּנֶּרֶת וְעַד יָם הָעֲרָבָה יָם הַמֶּלַח תַּחַת אַשְׁדֹּת הַפִּסְגָּה מִזְרָחָה:

ומהו הירדן שבכאן?

אונקלוס מתרגם: ומישרא וירדנא ותחומיה מגניסר ועד ימא דמישרא... וכן מדברי רש"י על אתר ברור - הירדן הוא בין הכינרת לבין ים המלח.

3.
יהושע פרק י"ג, בגבולות שבטי ראובן וגד. ביחוד לגבי שבט גד, הנמצא צפונה יותר, הרי נכתב במפורש שגבולו המערבי הוא הירדן:

וַיְהִי גְּבוּל בְּנֵי רְאוּבֵן הַיַּרְדֵּן וּגְבוּל זֹאת נַחֲלַת בְּנֵי רְאוּבֵן לְמִשְׁפְּחֹתָם... וַיִּתֵּן מֹשֶׁה לְמַטֵּה גָד לִבְנֵי גָד לְמִשְׁפְּחֹתָם: וַיְהִי לָהֶם הַגְּבוּל יַעְזֵר וְכָל עָרֵי הַגִּלְעָד וַחֲצִי אֶרֶץ בְּנֵי עַמּוֹן עַד עֲרוֹעֵר אֲשֶׁר עַל פְּנֵי רַבָּה: ... הַיַּרְדֵּן וּגְבֻל עַד קְצֵה יָם כִּנֶּרֶת עֵבֶר הַיַּרְדֵּן מִזְרָחָה:"

4.
הביטוי "ירדן ירחו" משמעו שיש ירדן במקום אחר, שלא ליד ירחו.


5.
בגבולות נחלות השבטים, פעמים רבות אנו מוצאים "ירדן" מצפון ליריחו. למשל, לגבי שבט יששכר כתוב:
לְיִשָּׂשכָר יָצָא הַגּוֹרָל הָרְבִיעִי לִבְנֵי יִשָּׂשכָר לְמִשְׁפְּחוֹתָם: וַיְהִי גְּבוּלָם יִזְרְעֶאלָה וְהַכְּסוּלֹת ... וּפָגַע הַגְּבוּל בְּתָבוֹר וְשַׁחֲצִימָה וּבֵית שֶׁמֶשׁ וְהָיוּ תֹּצְאוֹת גְּבוּלָם הַיַּרְדֵּן עָרִים שֵׁשׁ עֶשְׂרֵה וְחַצְרֵיהֶן:

הרי שהרבה צפונה מיריחו, באיזור עמק בית שאן, אנו קורים "הירדן" גם כן.הנה עוד רבות כגון אלה, וברור כי הירדן נמצא גם מצפון לעיר התמרים, יריחו. אם כן ברור ש"בית ירחו" האמור, צריך להיות בצידה הדרומי של הכינרת, ולא בצפון ים המלח.

ואין לנו אלא להבין כי מדובר באותו המקום המוזכר בירושלמי ובמדרש כ"בית ירח", שאכן נמצא על יד מוצא הירדן בצידה הדרומי של הכינרת, כמה פעמים מוזכר יחד עם "צינברי".

וזו משמעות דברי רבי יוחנן" "ירדן" האמור בתורה ובנביאים, אינו החלק שהעם קורהו ירדן הנמצא בין מערת פמיס לבין הכנרת, אלא החלק שבין הכנרת ובין ים המלח.

 

טוען....

הודעה ראשית   օ הודעה ראשית ללא תוכן   תגובה להודעה   օ תגובה להודעה ללא תוכן   הודעה חדשה   הודעה שנצפתה   הודעה נעוצה  
סימון משתמשים משתמש מחובר   מומחה   מנהל              תקנון הפורום
תכנות: entry
© כל הזכויות שמורות לפורטל הדף היומי | אודות | צור קשר | הוספת תכנים | רשימת תפוצה | הקדשה | תרומות | תנאי שימוש באתר | מפת האתר