סקר
בבא מציעא - הפרק הקשה במסכת: 

טור זה נכתב לזכרו ועילוי נשמתו של נעם יעקב מאירסון הי"ד שנפל
בקרב גבורה בבינת ג'בל במלחמת לבנון השנייה – י"ג אב תשס"ו 

 

מניחין נר על גבי דקל בשבת – תמר מצוי
 

"הכי נמי מיסתברא דרב כרבי יהודה סבירא ליה, דאמר רב: מניחין נר על גבי דקל בשבת, ואין מניחין נר על גבי דקל ביום טוב. אי אמרת בשלמא דרב כרבי יהודה סבירא ליה היינו דשני בין שבת ליום טוב, אלא אי אמרת כרבי שמעון סבירא ליה מה לי שבת ומה לי יום טוב" (שבת, מה ע"א).

פירוש: הכי נמי מיסתברא [כך גם כן מסתבר] לומר שרב כר' יהודה סבירא ליה [סבור הוא], שכן אמר רב: מניחין נר בערב שבת על גבי דקל שיבער בשבת, ואולם אין מניחין נר על גבי דקל ביום טוב. אי אמרת בשלמא [נניח אם אומר אתה] כי רב כר' יהודה סבירא ליה [סבור הוא], היינו דשני [זוהי הסיבה ששונה, שיש הבדל] לענין זה בין שבת ליום טוב, שמאחר שהנר מוקצה בשבת לא יבוא לטלטלו, ואילו ביום טוב, כיוון שמותר לטלטל את הנר יש לחשוש שמא יבוא לטפס בדקל או להשתמש בו ביום טוב, ויעבור על האיסור שמדברי חכמים להשתמש בדבר המחובר לקרקע ביום טוב. אלא אי אמרת [אלא אם אומר אתה] רב כר' שמעון סבירא ליה [סבור הוא], שלדעתו אין הנר מוקצה כי אף בשבת, אם כן מה לי שבת ומה לי יום טוב? שלכאורה אין הבדל בין זה לזה (באדיבות "התלמוד המבואר" של הרב שטיינזלץ).
 

שם עברי: תמר מצוי  שם באנגלית: Date Palm   שם מדעי: Phoenix dactylifera


נושא מרכזי: מה היתרון בהנחת נר על גבי דקל?

 

לריכוז המאמרים שנכתבו על התמר המצוי הקש/י כאן.בסוגיות רבות בתלמוד דנתי בשאלה מדוע הוזכר הדקל כחלק עיקרי או שולי של הנושא שבו הן עסקו. מחד גיסא העובדה שהדקל היה עץ הפרי הנפוץ בבבל מובילה למסקנה שהדקל הוזכר רק כדוגמה לעץ וללא סיבה מיוחדת. מאידך גיסא בחלק מהדוגמאות נראה שהאמור בהן עשוי להתקיים אך ורק אם אכן מדובר בדקל (ראו במנגנון החיפוש ב"פורטל הדף היומי").

בסוגייתנו נראה שאין הכרח לשער שהדקל נבחר דווקא בגלל מאפייניו ולמעשה ייתכן שניתן להניח נר גם על מיני עצים אחרים. למרות זאת, לענ"ד, גם כאן ייתכן והדקל ומאפייניו תופסים תפקיד משמעותי. אמנם ניתן להניח נרות על גבי מיני עצים רבים, אבל הנחת נר על גבי דקל מבטיחה אחיזה טובה ללא סכנת נפילה אפילו ברוח שאינה מצויה (תמונות 1-2). בסיסי העלים יוצרים בית קיבול שלתוכו ניתן להכניס את נר. בסיסי העלים יוצרים גומחות רבות לאורך הגזע שבהן מצטבר מצע גידול. דבר זה מסביר מדוע אנו מוצאים אפיפיטים רבים יחסית דווקא על דקלים (תמונות 2-3). נוכחות אפיפיטים על גזעי הדקלים קשורה גם לכך שהם אינם מתעבים וכך שורשי האפיפיטים אינם "חונקים" את העץ על ידי חסימת מערכת ההובלה (תמונה 4). 
  
בתמונות הבאות השתמשתי בכלי בגודל קרוב לגודל נר. לצערי אין ברשותי נר אמיתי.
 

             
תמונה 1.  דקל - בסיסי העלים   תמונה 2. הנחת תחליף לנר על גזע דקל 

 

             
תמונה 3. אפיפיטים על גזע דקל    תמונה 4. שורשי אפיפיטים על גזע דקל 

  
 

א. המחבר ישמח לשלוח הודעות על מאמרים חדשים (בתוספת קישוריות) העוסקים בטבע במקורות לכל המעוניין. בקשה שלח/י ל - [email protected]
ב. לעיתים ההודעות עלולות להשלח על ידי GMAIL למחיצת ה"ספאם" שלך לכן יש לבדוק גם בה אם הגיעו הודעות כנ"ל.
כתב: ד"ר משה רענן.     © כל הזכויות שמורות 

הערות, שאלות ובקשות יתקבלו בברכה.   

תגובות

  1. כז ניסן תש"פ 16:08 נר בדקל | רונית מעוז

    האם אין סכנת שריפה בהנחת הנר בתוך הדקל? ומה היתרון במעשה זה?

  2. כז ניסן תש"פ 18:46 סכנת שריפה | משה רענן

    ברצוני להקדים שה"נר" שצילמתי כמובן איננו הנר של העת העתיקה אלא כלי בגודל דומה שנועד להדגים את אופן ההנחה. לצערי אין ברשותי נר כזה. אין יתרון במעשה כזה אלא אם כן אדם מעוניין להאיר אתר מסוים ואין לו מקום מתאים אחר. תארי לך חתונה ב"גן אירועים" שמסביבו עצי דקל. היום מניחים לפידים בוערים בדרך לאולם חתונות אך נרות על שדרת עצי דקל עשויים להיות יפים לא פחות. יש סכנה של שריפה אך אם נזהרים ומפנים את השלהבת החוצה ודואגים שהיא תהיה קטנה ניתן לעבור את האירוע בשלום.

הוספת תגובה

(לא יפורסם באתר)
* (לצורך זיהוי אנושי)
תכנות: entry
© כל הזכויות שמורות לפורטל הדף היומי | אודות | צור קשר | הוספת תכנים | רשימת תפוצה | הקדשה | תרומות | תנאי שימוש באתר | מפת האתר