סקר
כמה זמן אתה כבר גולש בפורטל הדף היומי


 

סוד כוחם של הצדיקים / הרב אורי גמסון

חסידות על הדף

מועד קטן טז ע"ב


אמר רבי אבהו, הכי קאמר: אמר אלהי ישראל: לי דבר צור ישראל, אני מושל באדם, מי מושל בי - צדיק. שאני גוזר גזרה ומבטלה.

לעיתים יש תחושה שנגזרה עלינו מלמעלה גזרה לרעה. מה ניתן לעשות כלפי שמיא בכדי להפך את הדין לרחמים ולבטל מעלינו גזירות קשות ורעות?

בין קפלי סוגיית הגמרא כאן, מסתתרת אמירה שצריכה תלמוד, לפיה יש לצדיקים כח לבטל גזירות שהקב"ה גוזר על האדם. הדברים הללו מעוררים מאליה את השאלה המתבקשת: מהו סוד כוחם של הצדיקים? איך הם מצליחים לגרום לקב"ה לבטל גזירות שכבר גזר?

תשובה לשאלה זו עונה רבי משה מרדכי מלעלוב (ברכת משה, בראשית, ד"ה בראשית ברא, תש"ג תש"ד) מתוך סוגיית הגמרא בחולין (ס, ב) שאומרת שבעקבות העובדה שהלבנה קיבלה על עצמה שתתמעט, בכדי שלא יהיו שני מלכים משמשים בכתר אחד, אמר הקב"ה ללבנה בתגובה, שני דברים: ראשית כל, הצדיקים יקראו על שמך, כמו: יעקב הקטן, שמואל הקטן, דוד הקטן. שנית, הביאו כפרה על שמיעטתי את הירח. כך נוצר קרבן השעיר של ראש חודש.

דברים אלו מלמדים אותנו דבר עצום. מפני שהלבנה פנתה לקב"ה בטענה נכונה. אין טעם שגם השמש וגם הירח ישמשו באותו התפקיד, שהרי כל תכלית הבריאה היא להביא משהו לעולם שבזכותו יגדל שמו של הקב"ה בעולם, אם כמשפיע, או כמקבל.

הקב"ה בתגובה גזר על הלבנה להיות המקבלת ולא המשפיעה, והיא מצידה קיבלה את הדין באהבה.

בנקודה זו מסתתר כוח עצום.

משום שמיד אחרי שהיא קיבלה את הדין באהבה, נוצר חסד, בדמות קרבן של ראש חודש, וזה מלמד שכאשר ישנה קבלה אמיתית של הדין האלוקי, מתוך רצון לממש את רצונו של הקב"ה מאתנו, אזי דבר זה מעורר חסדים מלמעלה, ומסוגל לייצר מציאות שלא הייתה קודם.

זו הסיבה שהקב"ה אמר ללבנה שהצדיקים יקראו על שמה, משום שהצדיקים התברכו באותה מידה שהתברכה בה הלבנה: לקבל את הדין האלוקי ברצון ובאהבה.

תכונה זו שיש בצדיקים, היא זו שמאפשרת להם לייצר שינויים בעולם שלא היו קודם לכן, עד כדי שהם מסוגלים אפילו לבטל גזירות שנגזרו מלמעלה.

כי כשמקבלים את הדין באהבה, יכולים לפעול ישועות.

תגובות

הוספת תגובה

(לא יפורסם באתר)
* (לצורך זיהוי אנושי)
תכנות: entry
© כל הזכויות שמורות לפורטל הדף היומי | אודות | צור קשר | הוספת תכנים | רשימת תפוצה | הקדשה | תרומות | תנאי שימוש באתר | מפת האתר