סקר
ללומדים דף יומי בלילה - איזה דף אתם לומדים?
 

ספרים מומלצים


מסכת חולין - מהדורת עוז והדר

מסכת חולין - מהדות עוז והדר


המוטו המרכזי שחרט מכון עוז והדר על דגלו לאפשר לכל יהודי ללמוד ולהבין את הגמרא - מקבל משמעות כפולה ומשנה חשיבות לקראת תחילת לימוד מסכת חולין במסגרת הדף היומי. מסכת חולין של מהדורת עוז והדר כוללת תמונות תלת-מימד ייחודיות, שנועדו להמחיש ללומדים מושגי יסוד בדיני טריפות

לקראת התחלת לימוד מסכת חולין במסגרת הדף היומי, השלים מכון עוז והדר את הדפסת המהדורה המושלמת והמפוארת של מסכת חולין. גם במערכת 'מתיבתא' מבית היוצר של ממלכת התורה 'עוז והדר' השלימו שנים רבות של השקעה ומאמצים כבירים בעריכת מסכת חולין על שלל המדורים השונים, שכולם כחטיבה אחת נועדו לסייע ללומדים, ובמיוחד ללומדי הדף היומי, להבין את הגמרא על בוריה.

מסכת חולין שונה מעט משאר המסכתות שבש"ס, כאשר הלומד נתקל במושגים חדשים ומופשטים. במקום לראות סוכה מול עיניו, או שור שנגח את הפרה, הוא נתקל באיברי בהמות שמעולם לא ראה ואינו יכול אפילו לדמיין את מראיהם. לא תמיד הוא מבין מה זה 'בוקא דאטמא' או חלקים אחרים של הבהמה. גם כשהוא כבר מבין היכן נמצא הבוקא דאטמא, מראה האיבר אינו לפניו, מבנה האיבר לא תמיד ידוע לפרטיו השונים והוא מתקשה וכמעט שאינו מסוגל להבין את כוונת הגמרא, בוודאי שלא לרדת לשורשי הדינים ועיקרי ההלכות.

ההיתקלות לראשונה במושגים עלומים כמו גם הקושי לחוש ולהרגיש את איברי הבהמה, מקשים מאוד על הלומד בבואו להיכנס לשערי במסכת. ישנם שמפחד הקשיים הללו נרתעים ואינם מתחילים כלל בלימוד המסכת. לעומתם רבים מלומדי הדף היומי או סתם לומדים שכבר כן נגשו ללימוד מסכת חולין בחדוותא דאורייתא, נתקלו במושגים חדשים שלא היו מוכרים להם, ולמרבה הכאב זנחו את הלימוד הזה. גם צורבים ותלמידי חכמים שלא למדו בימי נעוריהם את המסכתא הזו מתקשים בה מאוד.

במכון 'עוז והדר' יגעו ועמלו להגיש ללומדי התורה תורה מפוארה בכלי מפואר. החל מעמוד הגמרא שסוקלו ממנו כל הטעויות והשיבושים שנפלו במהדורות השונות שנדפסו במשך השנים. יוחד מדור מיוחד להגהות וציונים, ועמוד הגמרא כולו נערך מחדש תוך שימוש בגופני עוז והדר הידועים כמשובבי עין ונוחים במיוחד לקריאה ועיון. וכמעשהו בכרכים הראשונים של קדשים במסכתות זבחים ומנחות, כך מעשהו במסכת חולין שכל עמודי הגמרא עברו בדיקה מקיפה והגהה מדוקדקת עד שכל הרואה אומר ברקאי.

ברכה מיוחדת קובע לעצמו הקונטרס המהודר המצורף למסכת חולין שבהוצאת עוז והדר, שבו כונסו ציורים ואיורים הפותחים בפני הלומד צוהר להלכות טריפות. לראשונה יכול הלומד לראות בציור תלת מימד את מראה החלקים הפנימיים של הבהמה, להבין מה תפקידו של כל איבר ומדוע כשניזוק אותו איבר נטרפת הבהמה. חלקי הבהמה המופשטים לכאורה, מקבלים ממשות המאפשרת ללומד להבין היטיב את דברי הגמרא.

במערכת מתיבתא מבית היוצר של ממלכת התורה עוז והדר השלימו בימים אלו את הדפסתם של מהדורות מתיבתא השונות. כדרכו של מכון עוז והדר שכל העת משביח את יבולו ומעשיר את יצירותיו התורניות, יוחד מזה כמה שנים צוות מובחר של תלמידי חכמים מופלגים מבכירי עורכי 'עוז והדר' העובד תחת פיקוח הדוק וצמוד של רמי"ם וראשי ישיבות, כדי לחבר פירוש צח ובהיר על מסכת חולין, בתוספת מדורי ביאור, ליקוטי ראשונים והרחבת הסוגיות לתועלת הלומדים. עמלם הרב הניב פרי הילולים בדמותם של מהדורות מתיבתא השונות שהצד שהווה שבכולם שנועדו להקל על הלומד ולסייע לו להבין את דברי הגמרא באר היטיב, לרדת לנבכי הסוגיות עד שגם המורכבות והסבוכות שבהם מחוורים כשמלה וכל הרוצה ללמוד יבוא ויטול.

המהדורה המקוצרת 'שפה ברורה' מתייחדת בפירוש קצר רהוט וברור שבו משולב כל לשון הגמרא. הביאור נכתב ע"י תלמידי חכמים מופלגים בעלי כשרון כתיבה מעולה, בשים דגש על ביאור כל דברי הגמרא, עם הקדמות והסברים לסוגיות מורכבות. בתחתית העמוד שולבו הערות הנחוצות ללומד אופן שכל שאלה שהלומד עתיד להיתקל בה לכאורה תקבל מענה מיידי. יחפוץ הלומד יוכל לעיין בהערות ולמצוא תשובה, ואם אינו חפץ להתעכב יוכל להמשיך ברצף הלימוד בביאור הפשט.
במהדורה המורחבת מופיעים כל המדורים השונים. החל מביאור הפשט בהרחבה, עם הערות המעשירים את הלומד ומרחיבים את יריעת ידיעותיו. עבור לילקוט ביאורים שבו הובאו כל דברי הראשונים והאחרונים הנוגעים לסוגיא, מסודרים ועורכים כשולחן ערוך לפני הלומד.

עלון מידע.
   

תכנות: entry
© כל הזכויות שמורות לפורטל הדף היומי | אודות | צור קשר | הוספת תכנים | רשימת תפוצה | הקדשה | תרומות | תנאי שימוש באתר | מפת האתר