סקר
בבא מציעא - הפרק הקשה במסכת: 
מפעל הדף היומי

הרב'ה הווירטואלי

הרב'ה הווירטואלי / ידידיה מאיר

מקור: בשבע, גליון 506, כ"ח אב תשע"ב

הקורא שמואל קאופמן שלח לי את המכתב הבא...

"הסבא שלנו, סבא יעקב, סיים כבר שני מחזורים של הדף היומי", פותח קאופמן את מכתבו. "מאז יצא לפנסיה לפני כ-15 שנה הוא החליט להקדיש את עיתותיו ללימוד הזה. למרות שלא גדל בעולם הישיבות, ולמרות שאת רוב שנותיו הקדיש לפרנסת ביתו, אט אט צבר סבא יעקב מיומנות בלימוד דפי הגמרא הקדושה בהתמדה. אין יום שבו לא למד את הדף - בפעם הראשונה עם 'שטיינזלץ', ואחר כך בשיעור הקבוע של הרב בוטרמן בקריית מוצקין. גם בעת מלחמת לבנון השנייה, כשתושבי הקריות 'פוצמרו' וסבא יעקב נאלץ 'לִגלות' אל בנו בפתח תקווה, הצטרף לחודש לשיעור בשכונת 'הדר גנים' והפך לחביבם של אברכי הכולל.

בשלוש השנים האחרונות הורע מצב בריאותו של סבא. בגופו הותקן קוצב לב, רגליו נתמלאו נוזלים, והוא כבר לא הולך לבית הכנסת לתפילה ולשיעור הדף היומי. התפקוד הגופני השפיע על המצב הנפשי. ראינו את סבא יעקב הולך ודועך, ואין לאל ידנו להושיע. הוא הפסיק לאחוז ב'עץ החיים', וחששנו שמכאן ואילך הדרך קצרה חס וחלילה...

ואז, כמו חבל הצלה אחרון, גילה סבא יעקב את הרב קובלסקי ואת האתר של ארגון 'מאורות הדף היומי'. ספון בחדרו צלל סבא יעקב שוב אל סוגיות התלמוד, כאשר הרב קובלסקי, במתיקות ובחן מיוחד, באמצעות מסך המחשב, מפיח בו רוח חיים. שיעור ועוד שיעור החזירו לסבא יעקב את הרצון לחיות. הרב קובלסקי הפך לידידו הווירטואלי הטוב ביותר. כשלוש שעות יומיות ואף יותר מבלה סבא יעקב מול הרב, ואפשר רק לנסות ולהפריע באמצע. אין שיחה עם סבא שבה הוא לא מדבר על הרב או על בנו הקטן שמוליק, ששואל שאלות חכמות בשיעור.

לרגל חגיגות סיום הש"ס חשבנו להפתיע את סבא, שלא יוצא כלל מהבית ושאין לו בעולמו אלא ד' אינץ' של הרב קובלסקי. השגנו את מספרו של הרב והתקשרנו בדחילו ורחימו, בתקווה שימצא כמה דקות בסדר יומו העמוס כדי להקליט ברכת וידאו מצולמת. הרב שאל איפה סבא גר, וכששמע את התשובה - קריית חיים - אמר: 'אני בדרך לצפון לחופשה משפחתית, מה הכתובת המדויקת? במקום להסריט, אגיע בעצמי'.

וכך, אתמול, בדיוק בשעה אחת בצהריים, כשסבא מתכונן ללימוד הקבוע עם הרב'ה הווירטואלי שלו, נשמעו דפיקות בדלת. כדי שלא יתרגש יותר מידי סבתא חיה הכינה את סבא מראש ואמרה שאורח חשוב אמור לבוא לבקרו, אבל סבא הפטיר: 'מי יכול להיות יותר חשוב מהלימוד היומי עם הרב קובלסקי?' וחזר אל המחשב.

עדיין לא מצאתי את המילים לתאר את הפגישה המרגשת בין הרב לתלמיד, שלא נפגשו מעולם ולמרות זאת הרגישו כה קרובים. הרב ישב בבית של סבא למעלה מחצי שעה. הם דנו בסוגיות הש"ס, עברו למקום הולדתו של סבא ברומניה, וסבא לא ידע את נפשו מרוב אושר. הם נפרדו בחום, לא לפני שהרב התחנן בפני סבא שיברך אותו ואת שמוליק בנו.

חשובי החברה הישראלית משחרים לשיעוריו של הרב קובלסקי, מהשיעור המפורסם בבנייני עזריאלי ועד אחרון השיעורים בערב, אבל גם בדרך לחופשה משפחתית, הוא התאמץ כדי לבוא ולהכיר ולהוקיר את אחרון תלמידיו. אני כותב את המכתב הזה בלי לשאול אותו, כי אני בכלל לא בטוח שהוא יהיה מאושר מפרסום המעשה הזה.

עשרות סיומי ש"ס התקיימו בימים אלה בארץ ובעולם. אירועים מעוטרים בגדולי ישראל, סעודות מרשימות ושלל מזכרות שחולקו למסיימים. אך אשרי העין אשר ראתה את הסיום של סבא יעקב עם הרב הכבר-לא-וירטואלי שלו".


תכנות: entry
© כל הזכויות שמורות לפורטל הדף היומי | אודות | צור קשר | הוספת תכנים | רשימת תפוצה | הקדשה | תרומות | תנאי שימוש באתר | מפת האתר