סקר
בבא מציעא - הפרק הקשה במסכת: 
Skip Navigation Links > > > מה משותף לנער בישראל וליהודי ברכבת התחתית בצרפת?
מפעל הדף היומי

מה משותף לנער בישראל וליהודי ברכבת התחתית בצרפת?

מה משותף לנער בישראל וליהודי ברכבת התחתית בצרפת?


מה משותף ליהודי ברכבת התחתית בצרפת, לרב באוקראינה ולנער בישראל? וכמה יהודים לומדים מדי יום את הדף היומי? ראיון מיוחד לקראת חג השבועות עם מייסד פורטל הדף היומי


מור בסן | ה׳ בסיון ה׳תשפ״א (16 במאי 2021) | ערוץ 20


לקראת חג השבועות, חג מתן תורה, החלטנו לראיין את הרב הראל שפירא, מי שעומד מאחורי המיזם המהפכני "פורטל הדף היומי" אשר מנגיש לרבים בכל רחבי העולם את לימוד דפי הגמרא והדף היומי, באמצעות אתר אינטרנט ואפליקציה.

למי שלא מכיר, נספר כי באתר ובאפליקציה של "פורטל הדף היומי", נמצא מאגר ענק של שיעורים, חומרי לימוד ועזרים לגמרא. כיום, מרוכזים מעל למאה אלף שיעורים מוקלטים יחד עם אלפי מאמרים וסיכומים, המאפשרים לכל אחד מכל מקום בעולם להצטרף ללימוד דפי הגמרא, אוצר החכמה היהודית, בקצב ובשפה שלו.

איך הכל התחיל?

לפני כ15 שנה הייתי רב בישיבה ולימדתי גמרא, כחלק מהכנת הסוגיות, החלטתי להכין דפי עזר וסיכומים לטובת התלמידים. פעם אחת, ראה מנהל הישיבה את הדפים, והציע לי להקליד אותם שיהיו מודפסים. באותה תקופה החלה רשת האינטרנט לתפוס תאוצה, והחלטתי לנסות לפתוח אתר אינטרנט עם כל הסיכומים שהכנתי בגמרא ביחד עם סיכומים ללימוד לרבנות.

לאחר העלאת האתר, התחלתי פתאום לקבל פניות רבות מכל מיני מקומות בעולם, בשאלות "האם יש לך סיכום למסכת נוספת?" ועוד שאלות בסגנון. בשלב זה התחלתי להבין את העוצמה והכוח החבויים ברשת האינטרנט, והחלטתי לחשוב על פיתוח מאגר אינטרנטי גדול, שיהווה מאגר לטובת הרבנים והמורים, המלמדים גמרא.

התחלת עם רקע כלשהו במחשבים? מה חשבו אחרים על המיזם?

בהתחלה לא הייתה לי הכשרה ורקע קודם בתחום האינטרנט. המחשבה הייתה שמדובר בהשקעה כספית קטנה של 2-3 אלף ש"ח ועוד כעבודה של שעה שבועית לטובת העלאת חומרים באתר. מה שהתברר כרחוק מזרח ממערב ממה שיכולתי לדמיין בתחילת הדרך.

נקודה מעניינת הייתה שאנשים רבים לא האמינו במיזם, הרבה אנשים טענו כלפי ש "יש הרבה אתרים" וגם "זה לא שימושי ולא יצליח" ועוד טענות לא מעודדות. דרך אגב, את אותן תגובות לא מעודדות, קיבלתי גם לפני פיתוח האפליקציה, שהיום אפילו עוקפת בשימוש הלומדים מהאתר.

תגובה מיוחדת ממשתמשים שריגשה אותך?

כמעט כל יום אני נדהם לקבל אינסוף תגובות ומילות תודה, מיהודים מכל קצוות תבל. יהודי אחד שסיפר שהוא לומד גמרא ברכבת התחתית בצרפת ויהודי אחר שלומד באפליקציה לקראת העברת שיעור באוקראינה. כמו כן, כל הזמן אני מקבל תגובות דומות מאנשים, שציינו שבזכות השיעורים המוקלטים והעזרים, זכו לראשונה לסיים בחייהם מסכת גמרא או את כל הש"ס, וזאת לאחר שנים רבות בהם התקשו בלימוד הגמרא.

הנגשת תורה לכל יהודי

הרב הראל מציין כי קיבל תגובה מיהודי המתגורר בדרום ומתקשה בהליכה, אשר מצליח בזכות הפורטל, להמשיך בלימוד הדף היומי גם כיום מביתו. בחור נוסף סיפר שקנה לאביו, המתקשה בראייה, טאבלט בעזרתו הוא מצליח להיכנס וללמוד בפורטל שלנו, עם אותיות גדולות וכו'.

כמה משתמשים בערך לומדים מדי יום באתר ובאפליקציה?

כל שנה אני מופתע מחדש לגלות את היקף כמות לומדי הדף היומי בארץ ובעולם, שכמובן ברוך ה' הולכת וגודלת.

מאז סיום מחזור לימוד הש"ס הקודם, ויחד עם מגפת הקורונה, חלה עלייה דרמטית בכמות הלומדים באמצעות האתר או האפליקציה. בממוצע ביום יש כ 7000 כניסות שונות של אנשים! וזאת בנוסף ללימוד הקבוע של אנשים באפליקציה, אותה הורידו מעל ל150 אלף משתמשים!

האם יש שיעור או רב עליהם אתה ממליץ למצטרפים חדשים?

כיום במאגר ישנם מעל ל40 רבנים ומגידי שיעור שונים, המלמדים את דפי הגמרא בסגנון, בקצב ובשפה שלהם. ישנם רבנים המלמדים יותר בהרחבה ובעיון וישנם המלמדים יותר בבקיאות ובפשטות, כך כל אחד יכול להתחבר לרב המועדף עליו בצורת הלימוד אליהם הוא מתחבר. כיום ישנם מעל ל7 שפות שונות באפליקציה וגם בשיעורים הרבנים ניתן למצוא שיעורים בעברית, ביידיש, אנגלית צרפתית ועוד.

סייעתא דשמיא גדולה

מאז הקמת הפורטל, אני זוכה לסעייתא דשמיא מאד גדולה ורואה המון ברכה.

זה מתחיל בסיוע של רבנים, אשר מקליטים שיעורים וגם של מתכנתים בהייטק שמתנדבים בשעות הלילה לשפר ולהנגיש עוד את האתר. בשנה וחצי האחרונות חלה קפיצה מאד משמעותית בהצטרפות של לומדים חדשים נוספים לדף היומי. לאור כמות התגובות ומספר הפניות, ישנם מצטרפים רבים מכל רחבי הגלובס ללימוד הדף היומי ודפי הגמרא.

דירוג גבוה – חמישה כוכבים

האפליקציה שהקים הרב הראל, אף זכתה לפני כשנה להגיע למקומות הראשונים, עם דירוג 5 כוכבים, הדירוג הגבוה ביותר שניתן לקבל לאפליקציה, שחברות הייטק רבות היו שמחות להגיע אליו. תוכלו לראות את התגובות הנלהבות גם בחנות האפליקציה.

הרב סיפר שישנם גם חסידים רבים, אשר לומדים באפליקציה בשפת אידיש ואף פונים בשאלות בשפה זו לתמיכה. תכף יגמרו להם ימי הספירה ויחל חג השבועות, חג מתן תורה. אז אם עד היום התלבטתם כיצד תוכלו להצטרף ללימוד הדף היומי או להתחזק בלימוד הגמרא, אחרי שפחות הצלחתם בעבר, כעת יש לכם הזדמנות לטעום ולנסות את הלימוד הגמרא ממבחר רבנים, בעזרת פורטל הדף היומי (באתר או באפליקציה).

בעזרת הפורטל תוכלו לבחור כל דף שתחפצו בסגנון, בקצב, בזמן ובמקום שנוח לכם. באתר קיים מילון עזר בארמית, פירושים,סיכומים וגם חידות.

נצלו את ההזדמנות מיוחדת להצטרף לאלפי לומדי הגמרא בארץ ובעולם!

מקור


תכנות: entry
© כל הזכויות שמורות לפורטל הדף היומי | אודות | צור קשר | הוספת תכנים | רשימת תפוצה | הקדשה | תרומות | תנאי שימוש באתר | מפת האתר