סקר
בבא מציעא - הפרק הקשה במסכת: 
מפעל הדף היומי

"שיעור הדף היומי הציל את חיינו"

"שיעור הדף היומי הציל את חיינו"


אברך מביתר עילית התעורר מצלצול השעון לשיעור היומי - והרגיש בריח עשן חריף ממטבחו. "אילולי השיעור אליו הצטרפתי, קשה לי להאמין שהייתי מתעורר בשעת צהריים שבתית מוקדמת שכזו", סיפר


יוחנן וייסברג ט"ו בתמוז תשס"ט - 07/07/2009 16:30

תורה מגנא ומצלא: אליהו העצני (השם המלא והפרטים שמורים במערכת) אברך תושב ביתר עילית, התעורר בשבת אחר הצהריים מהשעון המעורר אותו כיוון, והתכונן לצאת מיד אל שיעור הדף היומי אליו הצטרף אך לפני ימים אחדים.

כזכור, ביזמת ארגון 'מאורות הדף היומי' התקיימו ברחבי הארץ שיעורי פתיחה מיוחדים כהכנה וכרקע אקטואלי ללימוד פרק איזהו נשך ממסכת בבא מציעא הנלמדת עתה על ידי אלפי יהודים בסדר הדף היומי בתלמוד בבלי.

הדברים האקטואליים שנאמרו בשיעור הפתיחה שהתקיים בביהמ"ד ביאלא בירושלים נגעו לליבו של אליהו, שהתעורר ללימוד יומי של הדף, והחל מצטרף לשיעור בעיר מגוריו, ביתר עילית. כך גם היתה תכניתו לשבת הקרובה, בשעת הצהריים.

"זה היה מבהיל", מתאר אליהו. "זוגתי שהתעוררה אף היא מצלצול השעון – הסבה את תשומת ליבי לריח חרוך העולה מכיוון המטבח. ניגשנו, ולהפתעתנו, הפלטה האדימה כולה כאש באזור הכף החשמלית, והחלה לעלות באש דקה אך עקבית. העשן הציף את הבית ומגבת סמוכה החלה אף היא לעלות באש. הבית הממוזג היה סגור על כל דלתותיו וחלונותיו, ואך כפסע היה בין שנת-חנק בתוככי בית סגור אפוף עשן, לבין השיעור מציל החיים", מתאר אליהו באוזנינו ברגש.

התינוק שישן בחדר הסמוך, חולץ ברגע האחרון על ידי אביו, כשבני הזוג עוזבים את הבית שהפך לעיי אפר ועלה בלהבות כמאכולת אש.

"האמת, כי כבר במהלך השיעור ההלכתי אותו שמעתי בירושלים, הסתפקתי אם להצטרף עתה – באמצע מסכת בבא מציעא – ללומדים, או להמתין עד לפתיחת המסכת הבאה. אלא שהדוברים בשיעור היו כה נלהבים במשאם, וההתעוררות המיידית ליישם את ההחלטה, היתה, ב"ה, עצומה ומעשית.

"אין לי כל ספק", אמר האברך לאחר מכן, "כי זכות הקבלה החזקה להשתתף מידי יום – כולל שבתות וחגים – בשיעור הקבוע שבבית המדרש בו אני קובע את תפילותיי, היא שעמדה לי באותם רגעים קריטיים".

בלב מלא הודיה ביקש האברך לפרסם את הקורות אותו. כחלק בלתי נפרד מהודאתו להשי"ת על החסד אשר גמל עימו ועם בני ביתו – התבקשנו גם אנו לתת את חלקנו בפרסום סיפור המעשה, לתועלת הרבים.


תכנות: entry
© כל הזכויות שמורות לפורטל הדף היומי | אודות | צור קשר | הוספת תכנים | רשימת תפוצה | הקדשה | תרומות | תנאי שימוש באתר | מפת האתר