סקר
בבא מציעא - הפרק הקשה במסכת: 

מילון מונחים - אות ק'

 

א   ב   ג   ד   ה   ו    ז   ח   ט   י    כ   
ל   מ   נ   ס   ע   פ   צ   ק   ר   ש   ת

 

קבוצות מיון

קמביום

קטנאים

 

קבוצות מיון

מטבעו האדם נוטה לסדר ולמיין את העולם שמסביבו. הוא ממיין עצמים, מושגים ועוד. למיון זה יש ערך רב כאמצעי להבין קשרים ועקרונות. מספרם הגדול של הצמחים ובעלי החיים שמסביבנו הביא להתפתחות ענף בביולוגיה שעסק במיון היצורים החיים לקבוצות באופן היררכי. מדע זה נקרא טקסונומיה או סיסטמטיקה. הנחת היסוד במדע זה היא שצמחים ובעלי חיים קשורים זה לזה ביחסי קרבה "משפחתית" וככל שהם קרובים יותר זה לזה הם ימצאו יחד בקבוצה היררכית נמוכה יותר. המין הוא היחידה הבסיסית וכמה מינים קרובים יסווגו יחד במסגרת סוג וכן הלאה. לדוגמה: חתול בית, חתול ביצות, חתול חולות וחתול בר הם 4 מינים הנכללים בסוג חתול. הסוג פנתר (כולל את האריה) והסוג חתול נכללים יחד במשפחת החתוליים. משפחת החתוליים ומשפחת הכלביים נכללים יחד בסדרת טורפי יבשה. טורפי היבשה יחד עם המכרסמים, זוויגי פרסה ועוד נמצאים במחלקת היונקים. בטבלה מופיעות קבוצות המיון הראשיות אך מקובל להוסיף חלוקות משנה כמו למשל "תת משפחה" או "תת מערכה".

עברית אנגלית
ממלכה Kingdom
מערכה Phylum
מחלקה Class
סדרה Order
משפחה Family
סוג Genus
מין Species

 

[חזור למעלה]

 

קמביום

הקמביום הוא רקמה של תאים עובריים שחלוקתם אחראית להתעבות הגבעול והפיכתו, בעצים, לגזע. הגבעול והגזע מקבילים זה לזה הן במיקומם והן בתפקידם אלא שבגזעי העצים התפתחה רקמה נוספת, קשה, הכוללת את תאי העצה המשמשים כמערכת צינורות המעבירה מים ומינרלים מהשורש אל חלקי העץ העליונים, ואת תאי השיפה המעבירים את תוצרי הפוטוסינתיזה לכיוון השורשים. עיקר נפחו של הגזע בנוי מתאי עצה שעברו התקשות. עצה זו נקראת עצה שניונית משום שזו עצה המרחיבה את הגזע ומתווספת לעצה הראשונית שהייתה בגבעול. בניגוד לרקמות השניוניות רקמות ראשוניות הן הרקמות הגורמות לצמיחתו של העץ לגובה או לצדדים. תאי הקמביום מסודרים בעץ כטבעת וכאשר הם מתחלקים הם יוצרים כלפי פנים את העצה וכלפי חוץ את השיפה. תאי העצה בפנים הגזע מתים ודחוסים ותוך כדי חלוקות תאיו הקמביום והשיפה נדחפים כלפי חוץ וקוטרם גדל.  [חזור למעלה]


קטנתאים

סדרת הקטנתאים היא אחת מסדרות הצמחים הגדולות מבין מכוסי הזרע * והיא מונה כ – 18,000 מינים המסווגים לכ – 650 סוגים. מספרם קצת פחות מ – 1/12 מכלל מכוסי הזרע. סדרה זו מגוונת מאד וכוללת 3 משפחות: פרפרנים Papilionaceae, כליליים Caesalpinioideae (כליל החורש, חרוב) ומימוזיים Mimosaceae (עצי שיטה, ינבוט השדה). הסדרה מהווה מרכיב חשוב בביומסה של כמעט כל בתי הגידול בכל היבשות (פרט לאנטארקטיקה). סבורים שמקורה של הסדרה הוא באזור לח הדומה לחבל הטרופי הגשום ועיקר התפוצה היום היא באזורי העולם החמים.

הקטניתאים כוללים כמה מקבוצות הצמחים החשובות ביותר לאדם. הסדרה כוללת את המינים המניבים יבולי גרגירים, מספוא, תוצרי תיבול, תרופות, רעלים וצבעים.

המינים בתוך הסדרה מגוונים בגודלם והם נעים מעשבים ננסיים בצמחייה הארקטית והאלפינית עד לעצים מסיביים ביער הטרופי. המאפיין העיקרי של הסדרה הוא הפרי בעל מבנה התרמיל. לתרמיל יש צורות שונות במינים השונים כהתאמה לצורות הפצה שונות (בעלי חיים, רוח או מים).

[חזור למעלה]


תגובות

הוספת תגובה

(לא יפורסם באתר)
* (לצורך זיהוי אנושי)
תכנות: entry
© כל הזכויות שמורות לפורטל הדף היומי | אודות | צור קשר | הוספת תכנים | רשימת תפוצה | הקדשה | תרומות | תנאי שימוש באתר | מפת האתר